„Tvůj život je jako prázdná sklenice a je jen na tobě, čím ji naplníš. Protože nakonec si to všechno stejně vypiješ sám,“ praví staré italské přísloví.
U prosecca se také hodnotí množství cukru obsaženého ve víně. Ten obvykle určuje, jaký typ prosecca si nakonec oblíbíme.
Prosecco ZERO: Prosecco v této kategorii obsahuje vždy 0 g zbytkového cukru, někdy též označováno jako brut nature
Extra BRUT: 0 – 6g zbytkového cukru
BRUT obsahuje zbytkový cukr od 0 do 12 g na litr vína,
Brut: 0–12 g/l: nejsušší verze s výraznými tóny citrusových plodů a květin. Chuť je intenzivní, ovocnější se znatelnou kyselinkou.
Extra Dry: 12–17 g/l: nejtradičnější, velmi svěží Přestože překlad z angličtiny znamená extra suchý, víno je ve skutečnosti sladší. Chuť je jemnější s výraznými ovocnými tóny a lehkým náznakem citrusů a květin.
Dry: 17–32 g/l: méně obvyklá a velmi sladká verze. Chuť je kulatá a perlení jemné. Nabízí tóny zralého ovoce a květin.
Demi-sec: 32–50 g/l: nejsladší Prosecco, které najdeme pouze u skupiny vín označených známkou DOC.
Hlavní dělení prosecca je však podle oblasti. DOC a a DOCG zkratky na lahvi.
Prosecco DOC (Denominazione di origine controllata), kam spadá Prosecco z 9 provincií v regionu Veneto a Friuli-Venezia Giulia. Označení má navíc 2 podskupiny – DOC Treviso a DOC Trieste.
Prosecco DOCG (Denominazione di origine controllata e garantita) je známka, která označuje vína ze 2 oblastí: území mezi městy Conegliano a Valdobbiadene v provincii Treviso a území poblíž města Asolo. Vína jsou označená jako Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG nebo Asolo Prosecco Superiore DOCG.
Pro Prosecco se používají hrozny Glera, ale i Pinot Noir. Ty nejlepší láhve pocházejí z nejlepších vinic Conegliano Valdobbiadene. V překladu Rive znamená „strmé svahy“. V roce 2009 jich bylo identifikováno 43 a dohromady tvoří 353 hektarů vinné révy, tedy jen nějaká čtyři procenta rozlohy vinic určených pro výrobu prosecca
V Itálii je Prosecco nejoblíbenějším šumivým vínem a proto není divu, že je všudypřítomné. Mimo Itálii se nejčastěji používá jako aperitiv nebo jako součást míchaných drinků.
Prosecco se hodí servírovat v kteroukoliv denní i noční hodinu, k významné události, nebo pro vychutnání večera s vašimi přáteli. Je výborné k různým salátům s dotykem sladkosti. Po večeři k lehčím dezertům či k sorbetu.
Nejsušší Prosecco Brut jemnou perlivostí a citrusovými tóny skvěle doplní předkrmy, risotta a těstoviny. Je zvláště dobré se zeleninou a mořskými plody.
Prosecco Extra Dry se pro svou jemnější chuť nejvíce hodí jako aperitiv. Při párování s jídlem nešlápnete vedle u čerstvých sýrů, světlého masa nebo mušlí.
Sladší Prosecco Dry se hodí k suchým dezertům, jako je italské panettone, makronky nebo máslové sušenky. Zajímavé je i párování s výrazně kořeněnými exotickými pokrmy. Ke klasickým dezertům se pak nejvíce hodí Prosecco Demi-Sec.
Teplota při podávání
Prosecco podávejte vždy důkladně vychlazené, na teplotu 6 až 8 stupňů Celsia. Pro důkladné vychlazení vložte láhev do kbelíku s ledem a vodou a nechte tak několik hodin odpočívat v lednici.
BUS: stanice Prosek (177, 183, 151, 152)
Metro: stanice Prosek, výstup z metra ulice Vysočanská, ulice Litoměřická
Pondělí-Sobota: 09:00 - 21:00
Neděle: 10:00 - 18:00
Buďte vždy v obraze: Plánované akce, mezinárodní dny, mimořádné události, sezónní novinky a sváteční překvapení přímo ve vaší schránce.
P e fiori s.r.o. | IČO: 19414609 | DIČ: CZ19414609 |Společnost zapsaná v obchodním rejstříku u Městského soud v Praze pod sp. zn. C 386202 | Sídlo: Litoměřická 879/1, Prosek, 190 00 Praha
Vytvořila: Zuzana Smékalová